Poradna

Kdy zahájit léčbu

Na základě digitálního skenu zubů naplánujeme v počítačovém programu cílovou polohu Vašich zubů a způsob, jak této polohy co nejrychleji a nejbezpečněji dosáhnout. Rozdíl mezi počáteční polohou a cílovou polohou je rozdělen do řady mezikroků. Pro každý z těchto mezikroků necháme vyrobit pár průhledných tenkých folii – jednu pro horní a jednu pro dolní čelist. Tyto folie těsně naléhají na zuby a jemným tlakem s nimi pohybují. Po přibližně 10 dnech nošení jednoho páru folií jsou zuby posunuté do nové polohy a Vy si berete fólie následující, které navazují tam, kde předchozí folie skončily. Počet folií a tím i délka léčby je dána závažností ortodontické vady. Celková doba léčby je podobná jako při použití klasických fixních rovnátek.

Která rovnátka vybrat

Neviditelná rovnátka Invisalign mají nejen výhody ale i nevýhody. Křivé zuby dokáží vyřešit pohodlněji a méně nápadně než fixní rovnátka a ortodontická léčba tak s nimi může být pro pacienta i pro lékaře radostí. Na druhou stranu jsou tato rovnátka náročná na disciplínu – pokud je nenosíte předepsanou dobu, může se délka ortodontické léčby prodlužovat. Zde se podívejte na přehled hlavních výhod a nevýhod neviditelných rovnátek Invisalign.

Výhody

Estetika
Rovnátka jsou téměř neviditelná a v případě nutnosti si je můžete dočasně sundat.
Léčba nebolí
Na rozdíl od klasických rovnátek je léčba s pomocí Invisalign prakticky bezbolestná.
Předvídatelnost
Na digitálním 3D modelu si u nás můžete prohlédnout, jak budou Vaše zuby vypadat po léčbě.
Maximální pohodlí
Nikde nic nepíchá a nepřekáží. Rovnátka jsou hladká a kopírují povrch zubů.
Snadná ústní hygienav
Rovnátka sundáte a zuby vyčistíte běžným způsobem.
Neomezený výběr jídla
Na rozdíl od fixních rovnátek se nemusíte bát, co jíte. Rovnátka sundáte a po jídle zase nandáte.
Méně časté kontroly u lékaře
Budete k nám chodit přibližně jednou za dva až tři měsíce.

Nevýhody

Nutnost spolupráce
Pokud rovnátka nebudete nosit, nebudou fungovat. Na rozdíl od fixních rovnátek je to více na Vás.
Omezené indikace
Neviditelná rovnátka nedokáží vyřešit vše. V některých případech je vhodnější použít klasická, fixní rovnátka. To, zda jsou pro Vás neviditelná rovnátka vhodná, Vám povíme během první konzultace.

Délka léčby

1. týden

Konzultace

Během první konzultace Vám sdělíme, zda jsou pro Vás rovnátka Invisalign vhodná a vysvětlíme Vám, jak fungují, jak dlouho bude přibližně trvat Vaše léčba a jak bude finančně náročná.

4. týden

Vstupní vyšetření

Následuje vstupní vyšetření, během kterého získáme veškeré informace potřebné pro výrobu rovnátek včetně fotografií a rentgenů a digitálního skenu Vašich zubů, který na naší klinice děláme místo tradičních otisků. Před vstupním vyšetřením je vhodná kontrola kazů u Vašeho zubního lékaře.

6. týden

Naplánování léčby

Na základě digitálního skenu naplánujeme během několika dní v počítačovém programu celou léčbu – zamýšlený výsledek Vám rádi předvedeme. Je-li více možných variant, pomůžeme Vám vybrat tu nejvhodnější. Ve chvíli, kdy jsme s plánovaným výsledkem spokojeni, necháváme rovnátka vyrobit.

8. týden

Zahájení léčby

Plánování léčby, výroba folií a jejich dodání do ordinace trvá přibližně 6 týdnů od Vaší první návštěvy. V další návštěvě zahajujeme samotnou léčbu – na některé zuby Vám nalepíme tzv. attachmenty – jedná se o malé výstupky v barvě zubu, které zvyšují efektivitu folií a zrychlují léčbu. Dostanete od nás první pár folií, se kterými Vás naučíme zacházet a vše Vám vysvětlíme.

10. týden

Kontroly

Na kontroly k nám chodíte přibližně jednou za dva až tři měsíce. Celková délka léčby bývá různá v závislosti na závažnosti vady a případném použití zrychlené ortodoncie. Ve většině případů se pohybuje mezi 6 až 18 měsíci. V případě, že se Vám nebo nám ke konci léčby něco «nelíbí», je možné nechat dodatečně vyrobit další sadu folií. Ty jsou pro Vás již zdarma.

10. týden

Udržovací fáze

Ve chvíli, kdy jsme s výsledkem spokojeni, sundáme výše zmiňované attachmenty a na horní a spodní přední zuby zezadu nalepíme tzv. fixní retainer – tenký drátek, který slouží ke stabilizaci stavu. Spolu se sundavacími nočními rovnátky by měl být samozřejmou součástí poslední, udržovací fáze ortodontické léčby, která je společná pro všechny druhy ortodontické léčby. Tedy pro fixní rovnátka i pro rovnátka Invisalign.

Časté otázky

Ano, funguje. Rovnátka Invisalign se ve světě používají již řadu let. Historie Invisalign sahá do roku 1997. Trvalo několik dalších let, než bylo možné rovnátka začít používat v praxi. Přes 230 světových patentů a miliardové investice z Invisalign udělaly výbornou alternativu k fixním rovnátkům, kterou již byly vyléčeny přes 4 miliony pacientů na celém světě.
Cena ortodontické léčby pomocí Invisalign závisí na závažnosti vady. Ve většině případů se pohybuje od 40 do 95 000 Kč. Celkovou závaznou cenu Vám rádi sdělíme před zahájením léčby. Platbu je možné provést po částech, případně splatnost celé částky odložit.
V dnešní době existuje mnoho alternativ k rovnátkům Invisalign, které spojuje relativně neúspěšná snaha původní systém Invisalign napodobit. Laik nemá možnost na první pohled poznat rozdíl. Ten se pozná až během samotné léčby, kdy už je složité a finančně nákladné léčbu přerušovat a začínat jinak. Z tohoto důvodu systémy jiných výrobců v naší ordinaci nenabízíme.
Na léčbu ve spolupráci s firmou Invisalign nyní poskytujeme záruku 5 let. Podrobnosti Vám rádi vysvětlíme během vstupní konzultace.
Copyright © 2024 Ortovize s.r.o.
Vytvořil Petr Smejkal
envelopephone-handsetmap-markerchevron-down